حرفهایی که من باید می گفتم و تو می شنیدی

 

افشين يداللهيدکتر افشین یداللهی خواننده تیتراژ مجموعه تلویزیونی «پاتوق»گفت: من قطعا وارد رقابت خوانندگی نخواهم شد اصل کار من هم ترانه سرایی است اگر بخوانم فقط به این معنی است که خودم شخصا تریبونی برای مطرح کردن ترانه هایم داشته باشم .

دکتر افشین یداللهی ترانه سرایی است که به دفعات نامش را در تیتراژ مجموعه های موفق همچون مدار صفر درجه ، غریبانه، میوه ممنوعه، شب دهم و ... به عنوان ترانه سرا شاهد بوده ایم، این روزها در تیتراژ مجموعه تلویزیونی «پاتوق» که از شبکه اول سیما پخش می شود نام این ترانه سرا را با عنوان خواننده هم می بینیم، درباره اولین تجربه اش در عرصه خوانندگی گفتگویی با وی داشتیم که از نظرتان می گذرد.
افشین یداللهی ترانه سرا روز شنبه در گفتگو با خبرنگار گروه فرهنگی هنری باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز" در خصوص اولین تجربه خوانندگی اش گفت: طی صحبت هایی که با امید کرامتی داشتیم مبنی بر اینکه چه کسی مناسب است که تیتراژ پایانی مجموعه تلویزیونی پاتوق را بخواند، ایشان به من گفتند شما خودت این ترانه را بخوان ، ظاهرا جایی من زمزمه ای کرده بودم و آقای کرامتی یک ارزیابی ضمنی از صدای من داشتند و از من خواستند که این کار را بخوانم من گفتم هنوز تصمیم به خوانندگی ندارم و ایشان بسیار پیگیر بودند که حتما خودتان باید این کار را بخوانید و گفتند من فکر می کنم اتفاق خوبی بیفتد البته آقای کرامتی نسبت به من لطف داشتند .

** پیگیری آقای کرامتی باعث شد تا تیتراژ سریال پاتوق را بخوانم

وی افزود: من یک بار آزمایشی ترانه مورد نظر راخواندم و کارگردان و تهیه کننده هم که شنیده بودند رضایت خود را ابراز کردند و پیگیری آقای کرامتی باعث شد تا تیترا‍‍‍ژ سریال پاتوق را بخوانم.
یداللهی در پاسخ به این سوال که خودش از این تجربه رضایت دارد خاطرنشان کرد: این اولین تجربه من بود با اینکه من سر ضبط بسیاری از ترانه های خودم حضور داشتم و نظراتم را می دادم و همیشه با موسیقی همراه بودم و بخشی از ذهن من را موسیقی فرا گرفته بود ، خودم هم سالها ضرب می زدم و تدریس می کردم و به همراه گروه های مختلف کنسرت داده بودم با این حوزه نا آشنا نبودم اما چون درگیر کار روانپزشکی و ترانه سرایی شدم خیلی فرصت چنین تجربه ای را نداشتم هرچند همیشه در فضای موسیقی حضور داشتم.

** خوانندگی و ترانه سرایی دو هنر جدا از هم نیستند

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه هر هنرمندی در هنر خود می خواهد به یک هویت مستقل برسد و از آن هویت دفاع می کند و مردم هم او را در آن هنر می پذیرند تا جایی که نمی خواهند او را در هنر دیگری ببینند مثل بازیگری که مجری می شود یا بالعکس حالا هویت شما به عنوان یک ترانه سرا بین مردم جا افتاده است چرا رو به سوی خوانندگی آوردید گفت: من ترانه سرایی و خوانندگی را از هم جدا نمی بینم همان طور که ما آدم هایی را می شناسیم که هم ترانه می گویند هم ساز می زنند و هم آن ترانه را می خوانند.
یداللهی افزود: این دو هنر همچون پایه های یک عمارت می مانند و برای تولید یک اثر موسیقیایی لازم هستند و من رقابتی میان این دو نمی بینم.

** هیچ شکی ندارم که ریسک کردم

وی افزود: هیچ شکی نیست این اقدام من یک ریسک بود و اگر برایم اهمیت نداشت قطعا وارد این حوزه نمی شدم ، ماندگاری در عرصه ترانه سرایی نیازمند تلاش مضاعف است و متاسفانه به دلایل مختلفی موسیقی ما خیلی جدی گرفته نمی شود ،زمانی که من شروع به ترانه سرایی کردم خیلی ها گفتند این آقای دکتر که دکتر است و دارد کارش را می کند چرا ترانه می گوید حداقل برود شعر بگوید که شعر هنر فاخری است اما ترانه که کار نشد حالا ده سال از آن اتفاق می گذرد و ترانه سرایی به یک هنر متشخص و مستقل تبدیل شده است.
یداللهی افزود: به طور مثال در آن زمان اگر فکر می کردم که من پزشکم و کار تخصصی خود را دارم چرا به ترانه سرایی روی بیاورم اما وارد عرصه ترانه سرایی شدم و امروز این هنر جایگاه فاخری برای خود کسب کرده است، اما در مورد خوانندگی این ذهنیت وجود دارد که هر کسی در هر سطحی به خودش اجازه ورود به این حوزه را می دهد ، اما ماندن من در این حوزه قطعا با یک ذهنیت مشخص همراه خواهد بود نه فقط به صرف اینکه خواننده شوم بلکه به این دلیل که خواننده های موسیقی پاپ به دلیل رقابت از ترانه هایی که فاخرتر جدی تر و مورد علاقه ترانه سرا کمتر استفاده می کنند . این امر باعث خواهد شد که خودم ترانه هایم را بخوانم .

** قطعا وارد رقابت خوانندگی نخواهم شد

دکتر افشین یداللهی با تاکید بر اینکه اگر خوانندگی را ادامه دهم اصلا به این معنی نیست که وارد بازار رقابتی شوم که دیگران هم در آن شرکت می کنند تصریح کرد:من اگر قصد ادامه این مسیر را داشته باشد خط فکری مشخصی را برای خودم طراحی می کنم و از مشورت آهنگسازانی که اندیشه در کارشان است استفاده خواهم کرد من قطعا وارد رقابت خوانندگی نخواهم شد اصل کار من هم ترانه سرایی است اگر بخوانم فقط به این معنی است که خودم شخصا تریبونی برای مطرح کردن ترانه هایم داشته باشم .

** خواننده ویترین نهایی یک اثر موسیقیایی است

مدیر انجمن خانه ترانه با اشاره به اینکه خوانندگی هنر تخصصی است که ظرافت های خاص خود را دارد خاطرنشان کرد: همین یکبار هم که پشت میکروفن برای ضبط رفتم متوجه شدم چه ظرائفی در کار هست با اینکه بارها در آن طرف میکروفن و هنگام ضبط یک اثر موسیقیایی حضور داشتم اما پشت میکروفن قرار گرفتن هم خودش ظرائفی دارد و اینکه چه محاسباتی کنی تا بتوانی حضور داشته باشی زیرا در واقع ویترین نهایی یک اثر هستی و به عنوان خواننده پیشانی کار قرار می گیری .

** باید برای گوش مردم احترام قائل باشیم

این ترانه سرا با اشاره به اینکه حضور من در عرصه موسیقی به این شکل نه خود نمایی است نه چیز دیگر اظهار داشت: همین قدر که مردم من را به عنوان ترانه سرا می شناسند برای من کافی است من اگر وارد این حوزه شدم به خاطر علاقه ای بود که داشتم و چون معتقدم خوانندگی کار سبک و بی ارزشی نیست شاید بعضی ها آن را سبک انگاشتند و با ارزش کمی به آن نگاه کردند.
وی افزود: این شروع هم با پیگری آقای کرامتی که همین جا از ایشان تشکر می کنم اتفاق افتاد ،اگر تجربه ای قابل ارائه بود ومورد تصویب و تایید صاحب نظران قرار خواهد گرفت برای گوش مردم هم باید احترام قائل باشیم فقط علاقه شخصی من که مهم نیست .

** برای عرضه آلبوم به بازار به تفکر نیاز دارم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آلبومی را وارد بازار خواهد کرد گفت: تصمیم برای این کار نیاز به تفکر دارد .
یداللهی در ادامه درباره اینکه اگر قرار باشد آلبومی را وارد بازار کند از ترانه ترانه سرا های دیگر هم استفاده می کند گفت: اگر ترانه ای را بشنوم و متوجه شوم که خودم آرزو داشتم آ ن ترانه را بگویم قطعا آن را خواهم خواند .

** برگزاری جلسات خانه ترانه در کانون ادبیات ایران

مدیر انجمن خانه ترانه در خصوص دلیل برگزاری جلسات خانه ترانه ازفرهنگسرای شفق به کانون ادبیات ایران گفت: ادامه همکاری در فرهنگسرای شفق به دلایلی که برای خودم هم هنوز مشخص نیست امکان پذیر نبود اما خانه ترانه یک انجمن مستقل است و از حمایت کسانی که حمایتش می کند استقبال می کند و وابسته به جایی نیست و مدتی که مهمان فرهنگسرای شفق بودیم از همکاری آنها بسیار ممنویم و در حال حاضر هم مهمان کانون ادبیات ایران هستیم و جلسات هم همچنان برقرار است و حضور هم برای همه علاقه مندان آزاد است.

 

ترانه تیتراژ سریال "پاتوق"


همین که پیش هم باشیم،همین که فرصتی باشه
همین که گاهی چشمامون،تو چشم آسمون واشه


همین که گاهی دنیار و با چشمای تو می بینم
همین که چشم به راه تو میون آینه می شینم


بازم حس می کنم زنده ام
بازم حس می کنم هستم
بگو با بودنت دل رو
به کی غیر تو می بستم


همین که میشه یادت بود،تو روزایی که درگیرم
که گاهی ساده می خندم،گاهی سخت دلگیرم


همین احساس خوبی که
دلت سهم منو داده
همین که اتفاق عشق
برای قلبم افتاده


بازم حس می کنم زنده ام بازم حس می کنم هستم
بگو با بودنت دل رو به کی غیر تو می بستم


شاعر و خواننده :دکتر افشین یداللهی
موسیقی : امید کرامتی